Cestopisy

Kde sme sa túlali? počkaj, pozriem cestopisy.pal.sk...

Višegrád, Spiš, Tatry, Certovica

May 202016

 

Posledný májový víkend sme sa rozhodli obehnuť našu vlasť a začali sme v Maďarskom Višegráde ;o)

20.5.2016 Den1

Bratislava - Záhorie Vysko na Morave - Dialnica Mosonyi - Gyor  po starej ceste - Komárom - Esztergom - Videgrád

Ubytovali sme sa hned vedľa schodov na královskú vežu. Vedľa v reštaurácií Renesance sme sa dobre napapali. Po večery sme sa vybrali na prieskum hradu nad mestom. Za vyšegrádom sme zatočili smerom hore podľa šípok k bobovej dráhe. Cesta paradna, samé serpentíny, až sme vyliezli na úplný vrch na parkovisko pod hradom. Hrad bol už zavretý, ale džonko chcel 1000HUF, ze nam postrazi moto, dal som mu 5€ a pustil nas hore. Vyhlad naozaj krasny. 

 

undefined

 

Vratili sme sa do hotela, kde nam bolo divné, že nam núkaju zadarmo flašu vína a že na revanš. Hore sme pochopili. Izba bola najmenšia v strednej europe. 2,3x2,5m. Jedine okno bolo strešné, ale s vyhľadom na hrad ;o)

Lenka dostala tenisky.

 180km

21.5.2016 Den2

Ráno sme sa previezli na druhú stranu Dunaja do Nagymarosu. Kompa sla až o 10.00 tak sme si dali kavičku. Kompa ako taká, je naozaj zážitok, je to člnok priviazaný k šlepu asi zo 70tych rokov.  Z hladiny Dunaja je krásny výhľad na hrad.

 

undefined

 

Trasa : Sednehely - Rétság - Ersekvadkert - Balassagyrmat - Szécsényi - Salgotarián - Mátreszelc - Ronabanya - Ozd - Kráľ. Tesnepred hranicami sme si spravili cikpauzu pri uľoch a mňa štipla včela do pery. Vypadal som ako Kučerenko.

 

 undefinedTesne zahranicami sme museli, z pochopiteľných dôvodov zatočiť k dedinke Lenka.

Potom sme vyšli v Tornali. pospomínali sme si, ako som pred rokom na tomto mieste platil pokutu a na zlú cestu, ktorú už medzi časom zrekonštruovali.

 

undefinedPrešli sme si náš obľúbený Slovenský kras, dokonca sme aj zastavili pri Silickej jaskyni, ale nechcelo sa nám nechať moto na opustenom parkovisku a pešo sa trepať dlhych 15min ;o)

 V Jablonici nat Turňou sme sa vrátili smerom na Sorošku a v Krasnohorkom podhradí sme zatočili na Gelnicu. Cesta tu vedie ponad hrad, asfalt nieje boh vie aký, ale Geesa si s tym poradila ulážkovo. Výhľad na hrad stoji za to a za horou vyhľady na deninky v údolí tiež.

undefined

Z Gelnice sme prešli Velký Folkmár a v Malej lodnici sme sa chceli ubytovať nad priehradou Ružín v našom známom penzione Sivec. Travil som tu ako dieťa veľa prázdni na Termostavackej chate. Majiteľ mal ale plnší penzion, mal tam nejakú stretávku. Nadobudol teda pocit neohrozenia a ponúkal nám izbu za 60€, čo nás dosť zaskočilo, kedže sme kvalitu ubytovania poznali. Tvrdil nám, že nič lepšie nenajdeme. Sadli sme na moto a prešli 150m, ku chate s názvom Chatisko. 30€ pre oboch a za mňa na lepšej úrovni. Milá majiteľka, ešte aj večeru nám ponúkala. Najedli sme sa ale v Sivci, tam čapovali ;o)

undefined Nuž obraz si každý spraví sám. 

 350km

 

22.5.2016  DEN3

Vyrazili sme z Malej Lodnice nad Ružínom smerom na Margecany, kde sme si kúpili raňajky v miestnej CBA pri autobusovej stanici. Vychodňare po nás pozerali ak ona zjavenie. Z Margecian sme prešli na Spišskú novú ves a chceli sme si pozrieť Spišský hrad. Sípka nás viedla smerom na Zehru, kde je nádherný kostol. Samozrejme celý hrad sme obyšli dookola, vdaka zlému značeniu. Pod hradom sme použili WC a znechutení sme vyrazli smerom na Tatry. Nová dialnica je parádna. Mňa trocha zaskočili farby zábradlia, ale vieme akéj neresti holduje minister dopravy. Z bieleho prášku vznikne kadejaká myšlienka. 

 undefined

Z diaľnice sme zišli Poprad východ na Mlynicu a v Smokovci sme si dali pod Grandom Latéčko. Pokračovali sme cez smutné Tatry na Strbsko pleso. Motorku sme nechali hore na platenom parkovisku pri FISe a vybrali sa smerom hore k plesu. Trocha som to mal pomylené. Tak sme sa vratili a prišli naozaj k plesu. Pofotili sme sa. zaplatili za parkovné ako za auto a vydali sa smerom na Podbanské. Z Hrádka sme prešli na Certovicu. Bola prenádherná. V diaľke bolo vidieť zasnežený Kriváň.

 undefined

Halušky sme si dali v Nemeckej dúbrave v kolibe, ktorá je na jej škodu skrytá pod cestou a autom som ju už viac krát prebehol. Prešli sme Brezno, v Banskej bystrice kávička na OMV a odtiaľ na R1 a smer Bratislava.

Stratil som pod Spišským hradom MP3 prehrávač. (musel som si neskôr kúpiť iPod :)

 

Žiadne komenty.

Nový koment

Atom

Poháňané boxerom v BMW - R1200GS